GATES 1295-5M-09 Round Tooth Timing Belt, 5mm Pitch, 259 Teeth | BG6TZF
GATES 1295-5M-09 Round Tooth Timing Belt, 5mm Pitch, 259 Teeth
Item: BG6TZFModel: 1295-5M-09
7 In Stock
Ships within 2 days via
This product can only be shipped in multiples of 8
Product Specifications:
Item Belt
Belt Back Side Smooth
Belt Height 0.15"
Color Black
End Endless
Fabric Material Nylon Teeth
Material Neoprene
No. Of Teeth 259
Pitch 5 mm
Pitch - Timing Belts 5 mm
Pitch Length 50.98"
Pitch Length - Timing Belts 1295 mm
Reinforced Material Fiberglass
Section Size 5M
Series 9293 Series
Sided Single Sided
Sprocket Comptab PowerGrip GT
Standard Width Yes
Static Conductive No
Temp. Range -30°F to +180°F
Tooth Height 2/25"
Tooth Profile Curved
Top Width 9 mm
Width 0.35" , 9 mm