GATES 1128-8M-20 Round Tooth Timing Belt, 8mm Pitch, 141 Teeth
Item: BG6QLNModel: 1128-8M-20
In Stock
This product can only be shipped in multiples of 4
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Belt
Belt Back Side Smooth
Belt Height 0.24"
Color Black
End Endless
Fabric Material Nylon Teeth
Material Neoprene
No. Of Teeth 141
Pitch 8 mm
Pitch - Timing Belts 8 mm
Pitch Length 44.41"
Pitch Length - Timing Belts 1128 mm
Reinforced Material Fiberglass
Section Size 8M
Series 9293 Series
Sided Single Sided
Sprocket Comptab PowerGrip GT
Standard Width Yes
Static Conductive No
Temp. Range -30°F to +180°F
Tooth Height 0.13"
Tooth Profile Curved
Width 0.79" , 20 mm