GATES 1062-3M-15 Round Tooth Timing Belt, 3mm Pitch, 354 Teeth | BG6QRH
GATES 1062-3M-15 Round Tooth Timing Belt, 3mm Pitch, 354 Teeth
Item: BG6QRHModel: 1062-3M-15
7 In Stock
Ships within 2 days via
This product can only be shipped in multiples of 8
Belt Back Side Smooth
Belt Height 0.1"
Material Neoprene
No. Of Teeth 354
Pitch 3 mm
Reinforced Material Fiberglass
Section Size 3M
Series 9293 Series
Standard Width Yes
Static Conductive No
Temp. Range -30°F to +180°F
Tooth Height 0.05"
Tooth Profile Curved
Width 0.59" , 15 mm