GATES 1062-3M-09 Round Tooth Timing Belt, 3mm Pitch, 354 Teeth | BG6LHX
GATES 1062-3M-09 Round Tooth Timing Belt, 3mm Pitch, 354 Teeth
Item: BG6LHXModel: 1062-3M-09
7 In Stock
Ships within 2 days via
This product can only be shipped in multiples of 13
Product Specifications:
Item Belt
Belt Back Side Smooth
Belt Height 0.1"
Color Black
End Endless
Fabric Material Nylon Teeth
Material Neoprene
No. Of Teeth 354
Number Of Teeth-timing Belts 354
Pitch 3 mm
Pitch - Timing Belts 3 mm
Pitch Length - Timing Belts 1062 mm
Reinforced Material Fiberglass
Section Size 3M
Series 9293 Series
Sided Single Sided
Sprocket Comptab PowerGrip GT
Standard Width Yes
Static Conductive No
Temp. Range -30°F to +180°F
Tooth Height 0.05"
Tooth Profile Curved
Top Width 9 mm
V Belt Section 3m
Width 0.35" , 9 mm