GATES 10/5VX1500 Cogged V-Belt, 150 Inch Outside Length | AX7DVZ
GATES 10/5VX1500 Cogged V-Belt, 150 Inch Outside Length
Item: AX7DVZModel: 10/5VX1500
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item V-Belt
Angle 42°
Belt Back Side Smooth
Belt Inside Notched
Cogged Yes
Color Black
Construction Bandless
Cord Material Polyester
Depth 35/64"
Effective Length 149.8" , 149.803"
Material EPDM
Min. Pulley Dia. 7.958"
No. Of Ribs 10
Outside Circumference 150.95"
Outside Length 150" , 3805 mm
Reinforced Material Flex Bonded Polyester
Section Size 5VX
Series 9389 Series
Sided Single Sided
Static Conductive No
Temp. Range -60°F to +250°F
Thickness 0.55"