FOREVERBOLT FBMSHCAPS101525P10 Socket Head Cap Screw, 18 x 8 Stainless Steel, M10 X 1.50, 25mm Size, 10Pk | AH7CMR 36RK38
FOREVERBOLT FBMSHCAPS101525P10 Metric Socket Head Cap Screw, M10x1.5 Thread Size, Socket, 25 mm Lg.
Item: AH7CMRModel: FBMSHCAPS101525P10Cross Ref: 36RK38
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Metric Socket Head Cap Screw
Combined Material & Grade 18-8 Stainless Steel
Dimensional Standards Din 912
Display Qty 10
Drive Size 8 mm
Hardness Rockwell C39-C44
Head Dia. 16 mm
Head Height 10 mm
Head Type Standard
Length 25 mm
Material Type Stainless Steel
Min. Tensile Strength 101500 psi
Minimum Thread Length 25 mm
Screw Length 25 mm
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 101500 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 25 mm