FOREVERBOLT FBMFHEADS812525P25 Socket Head Cap Screw, Flat, 18 x 8 Stainless Steel M8 x 1.25, 25mm Size, 25Pk | AH7CKH 36RJ83
FOREVERBOLT FBMFHEADS812525P25 Metric Socket Flat Head Cap Screw, M8x1.25 Thread Size, Flat, 25 mm Lg., NL-19
Item: AH7CKHModel: FBMFHEADS812525P25Cross Ref: 36RJ83
Product Specifications:
Item Metric Socket Flat Head Cap Screw
Combined Material & Grade 18-8 Stainless Steel
Dimensional Standards DIN 7991
Display Qty 25
Drive Size 5 mm
Hardness Rockwell C39-C44
Head Diameter 16 mm
Head Height 4.4 mm
Head Type Flat
Length 25 mm
Material Type Stainless Steel
Min. Tensile Strength 101500 psi
Minimum Thread Length 20.6 mm
Screw Length 25 mm
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 101500 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 20.6 mm