FOREVERBOLT FB3LKWM4P100 Split Lock Washer, 316 Stainless Steel, M4 Size, 0.9mm Thickness, Standard Type, 100PK | CG8VGB 53MF67
FOREVERBOLT FB3LKWM4P100 Split Lock Washer, M4 Fits Bolt Size, 7.6 mm O.D., 4.1 mm I.D., Gr. 316
Item: CG8VGBModel: FB3LKWM4P100Cross Ref: 53MF67
7 In Stock
Ships within 2 days via
Product Specifications:
Item Split Lock Washer
Color Silver
Finish NL-19
Fits Bolt Sizes M4
For Screw Size M4
Grade Grade 316
Hardness Rockwell C35
Inside Dia. 4.1 mm
Lock Washer Type Split Lock
Material Stainless Steel
Material Grade/class 316
Maximum Thickness 0.9 mm
Minimum Thickness 0.9 mm
Outside Dia. 7.6 mm
Rockwell Hardness C35
System Of Measurement Metric
Thickness 0.9 mm
Thickness Tolerance -0.2 mm to +0.2 mm