FOREVERBOLT FB3LKWM3P100 Split Lock Washer, 316 Stainless Steel, M3 Size, 0.8mm Thickness, Standard Type, 100PK | CG8VGA 53MF66
FOREVERBOLT FB3LKWM3P100 Split Lock Washer, M3 Fits Bolt Size, 6.2 mm O.D., 3.1 mm I.D., Gr. 316
Item: CG8VGAModel: FB3LKWM3P100Cross Ref: 53MF66
7 In Stock
Ships within 2 days via
Product Specifications:
Item Split Lock Washer
Color Silver
Finish NL-19
Fits Bolt Sizes M3
For Screw Size M3
Grade Grade 316
Hardness Rockwell C35
Inside Dia. 3.1 mm
Lock Washer Type Split Lock
Material Stainless Steel
Material Grade/class 316
Maximum Thickness 0.8 mm
Minimum Thickness 0.8 mm
Outside Dia. 6.2 mm
Rockwell Hardness C35
System Of Measurement Metric
Thickness 0.8 mm
Thickness Tolerance -0.2 mm to +0.2 mm