FEIT ELECTRIC LED OM40/950CA10K/4 Bulb, A19, Medium Screw, 40W INC, 6 W Watts, LED, 4 Pack | CP4ZBU 56JH68
FEIT ELECTRIC LED OM40/950CA10K/4 Bulb, A19, Medium Screw, 40W INC, 6W, LED
Item: CP4ZBUModel: OM40/950CA10K/4Cross Ref: 56JH68
7 In Stock
Ships within 2 days via
Product Specifications:
Item Bulb
Bulb Base Type Medium Screw
Bulb Beam Angle 300°
Bulb Designation OM40/950CA10K/4
Bulb Dia. 2 1/4"
Bulb Diameter 2 3/8"
Bulb Finish Frosted
Bulb Housing Plastic
Bulb Minimum Starting Temperature -13°F
Bulb Primary Application General Purpose
Bulb Shape A19
Color Rendering Index 90
Color Selectable No
Color Temp. 5000 K
Compliance Type CA Title 20
Dimmable / Non-dimmable No
Dimming Method No Dimming
Dimming Type No Dimming
For Enclosed Fixtures Yes
High Output No
Incandescent Wattage Equivalency 40 W
Light Appearance Daylight 5000 K And Above
Light Color White
Light Distribution Omnidirectional
Light Output 450 lm
Light Technology LED
Lighting Certification Unrated
Lumen Selectable No
Minimum Operating Temperature -13°F
Overall Bulb Base Type Medium Screw
Overall Bulb Shape (A) Classic
Overall Length 4 1/3"
Rated Life 11000 hrs.
Rough Service No
Series Feit Electric Series
Shatter-resistant No
Standards Rohs Compliant
Start Type Instant
Ul 1993 Environmental Rating Damp Location
Voltage 120V AC
Wattage 5 W