FEIT ELECTRIC LED OM200/830/LED Bulb, A21, Medium Screw, 200W INC, 25 W Watts, LED | CP4ZGC 56JH63
FEIT ELECTRIC LED OM200/830/LED Bulb, A21, Medium Screw, 200W INC, 25W, LED
Item: CP4ZGCModel: OM200/830/LEDCross Ref: 56JH63
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Bulb
Bulb Base Type Medium Screw
Bulb Beam Angle 300°
Bulb Designation OM200/830/LED
Bulb Dia. 2 3/4"
Bulb Diameter 2 5/8"
Bulb Finish Frosted
Bulb Housing Plastic
Bulb Minimum Starting Temperature -13°F
Bulb Primary Application General Purpose
Bulb Shape A21
Color Rendering Index 80
Color Selectable No
Color Temp. 3000 K
Color Tuning No
Compliance Type CA Title 20
Dimmable / Non-dimmable No
Dimming Method No Dimming
Dimming Type No Dimming
Energy Star Compliant Yes
High Output No
Incandescent Wattage Equivalency 200 W
Light Appearance Warm White 3000 K And Under
Light Color White
Light Distribution Omnidirectional
Light Output 3050 lm
Lighting Certification Unrated
Lighting Technology LED
Lumen Selectable No
Minimum Operating Temperature -13°F
Overall Bulb Base Type Medium Screw
Overall Bulb Shape (A) Classic
Overall Length 5 2/3"
Rated Life 25000 hrs.
Rough Service No
Series Feit Electric Series
Shatter-resistant No
Standards Rohs Compliant
Start Type Instant
Ul 1993 Environmental Rating Damp Location
Wattage 25 W
Wattage Equivalency 200W INC