FEIT ELECTRIC LED OM100/930CA10K/2 Bulb, A21, Medium Screw, 100W INC, 17.7 W Watts, LED, 2 Pack | CP4ZCB 56JH59
FEIT ELECTRIC LED OM100/930CA10K/2 Bulb, A21, Medium Screw, 100W INC, 17.7W, LED
Item: CP4ZCBModel: OM100/930CA10K/2Cross Ref: 56JH59
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Bulb
Bulb Base Type Medium Screw
Bulb Beam Angle 300°
Bulb Dia. 2 3/8"
Bulb Finish Frosted
Bulb Housing Plastic
Bulb Housing Material Plastic
Bulb Shape A19
Bulb Tone Warm White
Color Rendering Index 90
Color Selectable No
Color Temp. 3000 K
Dimmable / Non-dimmable No
Dimming Method No Dimming
For Enclosed Fixtures Yes
Incandescent Wattage Equivalency 100 W
Light Appearance Warm White 3000 K And Under
Light Color White
Light Distribution Omnidirectional
Light Output 1600 lm
Light Technology LED
Lumen Selectable No
Min. Operating Temp. -13°F
Overall Bulb Shape Classic
Overall Length 4 2/3"
Rated Life 11000 hrs.
Rough Service No
Series Feit Electric Series
Shatter Resistance No
Shatter-resistant No
Standards Rohs Compliant
Start Type Instant
Ul 1993 Environmental Rating Damp Location
Voltage 120V AC
Wattage 17.7 W