FEIT ELECTRIC LED BP50JCD/830/LED Electric Miniature Led Bulb, Led, T4, 2-Pin Gy6.35, Warm White, 50 W, 4.5 W Watts, 120 V | CP4ZFQ 797UC3
FEIT ELECTRIC LED BP50JCD/830/LED Electric Miniature Led Bulb, 2-Pin Gy6.35, Warm White, 50 W, 4.5W, 120 V
Item: CP4ZFQModel: BP50JCD/830/LEDCross Ref: 797UC3
7 In Stock
Ships within 2 days via
Product Specifications:
Item Miniature LED Bulb
Bulb Base Type 2-Pin (GY6.35)
Bulb Dia. 3/4"
Bulb Finish Clear
Bulb Housing Glass
Bulb Shape T4
Color Selectable No
Color Temp. 3000 K
Dimmable Yes
Environmental Usage Indoor, Semi Protected Outdoor
Incandescent Wattage Equivalency 50 W
Length 2.333"
Light Color White
Light Output 500 lm
Light Technology LED
Lumen Selectable No
Overall Length 2 1/3"
Rated Life 10000 hrs.
Rough Service No
Shape T4
Shatter-resistant No
Standards Rohs Compliant
Ul 1993 Environmental Rating Damp Location
Voltage 120V AC
Wattage 4.5 W