FEIT ELECTRIC LED BP35JCD/830/LED Electric Miniature Led Bulb, 2-Pin Gy6.35, Warm White
Item: CP4ZFPModel: BP35JCD/830/LEDCross Ref: 797UC2
7 In Stock
Ships within 2 days via
Product Specifications:
Item Miniature LED Bulb
Bulb Base Type 2-Pin GY6.35
Bulb Dia. 3/5"
Bulb Diameter 3/4"
Bulb Finish Clear
Bulb Housing Glass
Bulb Primary Application General Purpose
Bulb Shape T4
Color Rendering Index 80
Color Selectable No
Color Temp. 3000 K
Dimmable Yes
Environmental Usage Indoor, Semi-Protected Outdoor
Incandescent Wattage Equivalency 35 W
Indoor/outdoor Indoor, Semi Protected Outdoor
Light Color White
Light Output 350 lm
Light Technology LED
Lumen Selectable No
Lumens 350 lm
Overall Bulb Base Type GY6.35
Overall Bulb Shape T4
Overall Length 2 1/3"
Rated Life 10000 hrs.
Rough Service No
Shape T4
Shatter-resistant No
Standards Rohs Compliant
Ul 1993 Environmental Rating Damp Location
Voltage 120V AC
Wattage 3.5 W
Wattage Equivalency 35 W