FAIRBANKS C120-10FF Stacking Chair Truck Flat Free Wheel | AA8HDQ 18F457
FAIRBANKS C120-10FF Stacking Chair Truck Flat Free Wheel
Item: AA8HDQModel: C120-10FFCross Ref: 18F457
In Stock
Get it by Monday, May 25
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Stacking Chair Truck
Assembled Yes
Caster/wheel Configuration (2) Axle-Mounted
Color Green
Features Front Extension Accommodates All Sizes Of Chair Leg Spacing
Finish Powder Coat
For Chair Type Stacking Chairs
For Max. No. Of Chairs 10
For Surface Type Concrete, Tile, Grass
Frame Extension Length 24"
Frame Finish Powder Coated
Frame Gauge 16 ga.
Frame Material Steel
Frame Width 14"
Handle Color Green
Handle Height 60"
Handle Type Continuous Frame
Includes Stair Climber With Stair Climber
Load Capacity 500 lbs.
Non-marking Axle-mounted Wheels Yes
Nose Plate Depth 24"
Nose Plate Material Steel
Nose Plate Thickness 1"
Nose Plate Type Straight
Nose Plate Width 14"
Overall Depth 36"
Overall Height 60"
Overall Width 18"
Wheel Bearings Ball Bearing
Wheel Dia. 10"
Wheel Material Microcellular Polyurethane
Wheel Type Flat Free
Wheel Width 3"