FAIRBANKS C114-10FF Hand Truck Capacity 800 Lb Loop Handle | AA8HEK 18F487
FAIRBANKS C114-10FF Hand Truck Capacity 800 Lb Loop Handle
Item: AA8HEKModel: C114-10FFCross Ref: 18F487
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item General Purpose Hand Truck
Assembled Yes
Axle-mounted Wheel Bearings Ball Bearing
Axle-mounted Wheel Dia. 10"
Axle-mounted Wheel Type Flat Free
Axle-mounted Wheel/tread Material Rubber
Brake Type No Caster Brake
Caster/wheel Configuration (2) Axle-Mounted
Color Green
Finish Powder Coat
Frame Finish Powder Coated
Frame Gauge 16 ga.
Frame Material Steel
Frame Type Rounded Back
Handle Height 50"
Handle Type Continuous Frame Loop
Includes Foot Assist Without Foot Assist
Includes Lever Pushoff Without Lever Pushoff
Includes Load Protector Without Load Protector
Includes Stair Climber Without Stair Climber
Includes Wheel Fenders Without Wheel Fenders
Load Capacity 800 lbs.
Material Steel
Maximum Stack Height 50"
Non-marking Axle-mounted Wheels Yes
Nose Plate Material Steel
Nose Plate Profile Beveled
Nose Plate Thickness 3/16"
Nose Plate Type Solid Straight
Noseplate Depth 8"
Noseplate Width 14"
Overall Depth 14"
Overall Height 50"
Overall Width 14"
Wheel Bearings Ball
Wheel Dia. 10"
Wheel Material Microcellular Polyurethane
Wheel Type Flat Free
Wheel Width 3"