FABORY M01200.160.0200 Hex Head Cap Screw, M16 x 2 Thread Size, Class 8.8, 10PK | CG8BYY 38CJ66
FABORY M01200.160.0200 Hex Head Cap Screw, M16x2 Thread Size, Steel, 200mm Lg., 10mm Head Ht., Zn Plated
Item: CG8BYYModel: M01200.160.0200Cross Ref: 38CJ66
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Drive Hex
Fastener Length 200 mm
Finish Zinc Plated
Grade Non Graded
Hardness Rockwell C22
Head Height 10 mm
Head Style Hex
Head Type Hex
Head Width 24 mm
Hex Head Cap Screw Type Hex Head Cap Screw
Length 200 mm
Maximum Temperature 302°F
Min. Thread Length 44 mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 57 mm
Overall Length 200 mm
Rockwell Hardness Hrc22
Standard DIN 931
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 116000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 44 mm