FABORY M01200.070.0080 Hex Head Cap Screw, M7 x 1 Thread Size, Class 8.8, 100PK | CG8BYG 38CJ51
FABORY M01200.070.0080 Hex Head Cap Screw, M7x1 Thread Size, Steel, 80mm Lg., 4.8mm Head Ht., Class 8.8
Item: CG8BYGModel: M01200.070.0080Cross Ref: 38CJ51
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Hex Head Cap Screw
Class Class 8.8
Drive Hex
Fastener Length 80 mm
Finish Zinc Plated
Hardness Rockwell C22
Head Height 4.8 mm
Head Style Hex
Head Type Hex
Head Width 11 mm
Hex Head Cap Screw Type Hex Head Cap Screw
Material Steel
Material Grade/class Class 8.8
Maximum Temperature 302°F
Min. Thread Length 20 mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 20 mm
Overall Length 80 mm
Rockwell Hardness Hrc22
Standard DIN 931
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 116000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 20 mm