EUCHNER STP3A-4131A024-10C-DCX Safety Interlock Switch, Left And Top Opening/Solenoid Locking, 2No/2Nc, 3A | CP4UNG 45GV15
EUCHNER STP3A-4131A024-10C-DCX Safety Interlock Switch, Left And Top Opening/Solenoid Locking, 2No/2Nc, 3A
Item: CP4UNGModel: STP3A-4131A024-10C-DCXCross Ref: 45GV15
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Safety Interlock Switch
Ac Contact Rating 4A @ 50V
Actuating Key Type Elbowed, Flat, Hinge
Actuator Length 1.18"
Actuator Material Aluminum
Body Material Thermoplastic
Circuitry Action Slow Action
Conduit Size M20
Contact Form 2NO/2NC
Contact Material Silver
Dc Contact Rating 4A @ 24V
Depth 1.82"
Display Qty 1
Features With Door Monitoring Contact
Hazardous Location Specification Not Rated
Head Material Die Cast Aluminum
Height 7 12/25"
Includes Actuating Key No Actuating Key Included
Ip Rating IP65
Key Hole Location Right
Mfr. Series STP Series
Movement Horizontal
Operating Force 8 lbs.
Operating Temperature - Maximum 131°F
Operating Temperature - Minimum -4°F
Over Travel 5 mm
Overall Depth 1.82"
Overall Height 7.48"
Overall Width 1.15"
Solenoid Voltage 24V AC/DC
Standards Ccc, Eac
Style Left And Top Opening, Solenoid Locking
Terminal Connection Type MR10
Width 1.15"