ERICO TDX200S480D Tvss Compact 200ka Nema 4 3ph 480v | AA8KMT 18K870
ERICO TDX200S480D Tvss Compact 200ka Nema 4 3ph 480v
Item: AA8KMTModel: TDX200S480DCross Ref: 18K870
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Surge Suppressor
Amps 200 kA
Basic Material Metallic
Chase Nipple Size 3/4"
Color Gray
Depth 3.07"
Enclosure Material Metal
Enclosure Nema Rating 4
Enclosure Rating IP65
Filter Type Nonfiltering
Filtering No
Footnotes Can Be Installed In A Type 1 Or 2 Location In Accordance With The NEC 2008
Includes Voltage Free Contact
Ip Rating 65
Length 9.45"
Lightning Impulse Amps 20 kA
Lightning Impulse Current 20kA
Lightning Impulse Current 25 kA
Max. Continuing Operating Voltage 610/1220V AC
Max. Continuing Operating Voltage 610 L-N, 1220 L-L
Max. Operating Temp. 176°F
Max. Surge Current Per Mode 200 kA
Max. Surge Current Per Phase 200kA
Min. Operating Temp. -40°F
Modes Of Protection All modes protected
Modes Of Protection L-G, L-L
Modular Yes
Mounting Style Chase Nipple, Panel
Nominal Discharge Amps 20 kA
Nominal Discharge Current 20kA
Number Of Poles 3
Number Of Wires 4
Phase 3
Short Circuit Amps Rating 200 kA
Short Circuit Current Rating 200kA
Standards Ansi/Ieee, C-Tick, Ce, Iec 61643-1, Ul 1449 Edition 3 Type 1/2
Status Indicator Audible Alarm, Led Light, Mechanical Flag
System Connection Parallel
Type Modular
Ul Spd Type Type 1/2
Voltage 480V AC
Voltage Protection Rating 1800V
Voltage Protection Rating 1800 (L-L), 1800V (L-G)
Width 3.31"
Wire Gauge 10 AWG