| Ansi Code | SS200ER25146M |
| Application | Drilling |
| Bore Depth | 42 mm |
| Compatible Collet Series | ER25 Series |
| Compatible Collet Wrench | All Face Mills |
| Coolant Fed | Coolant Through |
| Coolant Hole Shape | Round |
| Cutting Direction | Neutral |
| Dimension Type | Metric |
| Features | Grip 2:1 |
| For Shank Type | Cylindrical |
| For Use With | All Face Mills |
| Material | High Speed Steel |
| Max. Collet Capacity | 0.63" |
| Min. Collet Capacity | 1/25" |
| Nose Dia. | 42 mm |
| Number Of Coolant Holes | 2 |
| Nut Dia. | 42 mm |
| Overall Length | 146 mm |
| Projection | 2 2/5" |
| Shank Dia. | 20 mm |