ERICKSON PSC63S32JPDUNR15 Indexable Cutting Head Unit, Pdun Toolholder, Dn Insert, 55 Degree Diamond
Item: CP4PXBModel: PSC63S32JPDUNR15Cross Ref: 314GW8
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Cutting Head Unit
Ansi Code PSC63S32JPDUNR15
Ansi Number PSC63S32JPDUNR15
Axial Rake Angle -5°
Center To Cutting Tip 22 mm
Coolant Fed Coolant Through
Cutting Application Boring
Cutting Direction Right Hand
Insert Angle 55°
Insert Clearance Angle
Insert Cutting Edge Length 15.5 mm
Insert Holding Type P-Clamping (Lever Lock Or Lock Pin)
Insert Shape Diamond
Insert Size 150608 (442)
Insert Style Dn
Iso Number PSC63S32JPDUNR15
Max. Bore Depth 84 mm
Min. Bore Dia. 40 mm
Number Of Coolant Holes 1
Overall Length 148 mm
Radial Rake Angle -14°
Rake -14° Radial, -5° Axial
Shank Dia. 63 mm