ERICKSON PSC63S25HPCLNR12 Indexable Cutting Head Unit, Pcln Toolholder, Cn Insert, 80 Degree Diamond
Item: CP4PWLModel: PSC63S25HPCLNR12Cross Ref: 314GW2
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Cutting Head Unit
Ansi Code PSC63S25HPCLNR12
Ansi Number PSC63S25HPCLNR12
Approach Angle 95°
Axial Rake Angle -5°
Center To Cutting Tip 17 mm
Coolant Fed Coolant Through
Cutting Application Boring
Cutting Direction Right Hand
Insert Angle 80°
Insert Clearance Angle
Insert Cutting Edge Length 12.9 mm
Insert Holding Type P-Clamping (Lever Lock Or Lock Pin)
Insert Shape Diamond
Insert Size 120408 (432)
Insert Style Cn
Iso Number PSC63S25HPCLNR12
Max. Bore Depth 74 mm
Min. Bore Dia. 32 mm
Number Of Coolant Holes 1
Overall Length 138 mm
Radial Rake Angle -13.5°
Rake -13.5° Radial, -5° Axial
Shank Dia. 63 mm