ERICKSON PSC63S20HNEL2 Grooving/Threading Cutting Unit Head, Psc63S Toolholder, Ng2R Insert
Item: CP4PYXModel: PSC63S20HNEL2Cross Ref: 314GY4
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Head
Ansi Code PSC63S20HNEL2
Ansi Number PSC63S20HNEL2
Center To Cutting Tip 13 mm
Compatible Hardware Top Notch Clamp
Coolant Fed Coolant Through
Cutting Application Grooving, Threading
Cutting Direction Left Hand
Insert Holding Type Clamp
Insert Style Ng2R
Iso Number PSC63S20HNEL2
Max. Bore Depth 63.8 mm
Min. Bore Dia. 24.5 mm
Number Of Coolant Holes 1
Overall Length 138 mm
Shank Dia. 63 mm