ERICKSON PSC50S50MPDUNR15 Indexable Cutting Head Unit, Pdun Toolholder, Dn Insert, 55 Degree Diamond
Item: CP4PXFModel: PSC50S50MPDUNR15Cross Ref: 314GF4
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Cutting Head Unit
Ansi Code PSC50S50MPDUNR15
Ansi Number PSC50S50MPDUNR15
Axial Rake Angle -5°
Center To Cutting Tip 35 mm
Cutting Direction Right Hand
Insert Angle 55°
Insert Clearance Angle
Insert Cutting Edge Length 15.5 mm
Insert Holding Type P-Clamping (Lever Lock Or Lock Pin)
Insert Shape Diamond
Insert Size 150608 (442)
Insert Style Dn
Iso Number PSC50S50MPDUNR15
Max. Bore Depth 150 mm
Number Of Coolant Holes 1
Overall Length 180 mm
Radial Rake Angle -11°
Rake -11° Radial, -5° Axial
Shank Dia. 50 mm