ERICKSON PSC50S40LDDUNR15 Indexable Cutting Head Unit, Ddun Toolholder, Dn Insert, 55 Degree Diamond
Item: CP4PWAModel: PSC50S40LDDUNR15Cross Ref: 314GA6
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Cutting Head Unit
Ansi Code PSC50S40LDDUNR15
Ansi Number PSC50S40LDDUNR15
Axial Rake Angle -4°
Center To Cutting Tip 27 mm
Compatible Hardware Kenclamp
Cutting Direction Right Hand
Insert Angle 55°
Insert Clearance Angle
Insert Cutting Edge Length 15.5 mm
Insert Holding Type Clamp
Insert Shape Diamond
Insert Size 150608 (442)
Insert Style Dn
Iso Number PSC50S40LDDUNR15
Max. Bore Depth 118 mm
Min. Bore Dia. 50 mm
Overall Length 170 mm
Radial Rake Angle -11°
Rake -11° Radial, -4° Axial
Shank Dia. 50 mm