ERICKSON PSC50S32JPDUNR11 Indexable Cutting Head Unit, Pdun Toolholder, Dn Insert, 55 Degree Diamond
Item: CP4PYWModel: PSC50S32JPDUNR11Cross Ref: 314GD8
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Cutting Head Unit
Ansi Code PSC50S32JPDUNR11
Ansi Number PSC50S32JPDUNR11
Axial Rake Angle -5°
Center To Cutting Tip 22 mm
Coolant Fed Coolant Through
Cutting Application Boring
Cutting Direction Right Hand
Insert Angle 55°
Insert Clearance Angle
Insert Cutting Edge Length 11.63 mm
Insert Holding Type P-Clamping (Lever Lock Or Lock Pin)
Insert Shape Diamond
Insert Size 110408 (332)
Insert Style Dn
Iso Number PSC50S32JPDUNR11
Max. Bore Depth 88 mm
Min. Bore Dia. 40 mm
Number Of Coolant Holes 1
Overall Length 140 mm
Radial Rake Angle -14°
Rake -14° Radial, -5° Axial
Shank Dia. 50 mm