ERICKSON PSC50S25GDDUNR11 Indexable Cutting Head Unit, Ddun Toolholder, Dn Insert, 55 Degree Diamond
Item: CP4PVZModel: PSC50S25GDDUNR11Cross Ref: 314GA2
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Cutting Head Unit
Ansi Code PSC50S25GDDUNR11
Ansi Number PSC50S25GDDUNR11
Approach Angle 93°
Axial Rake Angle -6°
Center To Cutting Tip 17 mm
Compatible Hardware Kenclamp
Coolant Fed Coolant Through
Cutting Application Boring
Cutting Direction Right Hand
Insert Angle 55°
Insert Clearance Angle
Insert Cutting Edge Length 11.63 mm
Insert Holding Type Clamp
Insert Shape Diamond
Insert Size 110408 (332)
Insert Style Dn
Iso Number PSC50S25GDDUNR11
Max. Bore Depth 66 mm
Min. Bore Dia. 32 mm
Overall Length 120 mm
Radial Rake Angle -14°
Rake -14° Radial, -6° Axial
Shank Dia. 50 mm