ERICKSON PSC50S25GDCLNR12 Indexable Cutting Head Unit, Dcln Toolholder, Cn Insert, 80 Degree Diamond
Item: CP4PVTModel: PSC50S25GDCLNR12Cross Ref: 314GA0
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Cutting Head Unit
Ansi Code PSC50S25GDCLNR12
Ansi Number PSC50S25GDCLNR12
Approach Angle 95°
Axial Rake Angle -5°
Center To Cutting Tip 17 mm
Compatible Hardware Kenclamp
Coolant Fed Coolant Through
Cutting Application Boring
Cutting Direction Right Hand
Insert Angle 80°
Insert Clearance Angle
Insert Cutting Edge Length 12.9 mm
Insert Holding Type Clamp
Insert Shape Diamond
Insert Size 120408 (432)
Insert Style Cn
Iso Number PSC50S25GDCLNR12
Max. Bore Depth 66 mm
Min. Bore Dia. 32 mm
Overall Length 120 mm
Radial Rake Angle -13.5°
Rake -13.5° Radial, -5° Axial
Shank Dia. 50 mm