ERICKSON HSK63AHC20150M Hydraulic Chuck, Cylindrical Shank, HSK63 Taper Size, 20 mm Shank Dia, 20 mm Hole Dia | CP4PKH 302ZU3
ERICKSON HSK63AHC20150M Hydraulic Chuck, Cylindrical Shank, Taper Size, 20 mm Shank Dia, 20 mm Hole Dia
Item: CP4PKHModel: HSK63AHC20150MCross Ref: 302ZU3
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Chuck
Ansi Number HSK63AHC20150M
Balanced To Rpm G 2.5@25000 RPM
Balancing G 2.5@25000 RPM
Coolant Fed Coolant Through
Features Side Axial Adjustment
For Use With HSK63 Shank Tools
Hole Dia. 20 mm
Mounting Length 41 mm
Nose Dia. 41.54 mm
Overall Length 181.9 mm
Projection 150 mm
Shank Dia. 20 mm
Shank Type Cylindrical
Style Standard Hp Line
Taper Size HSK63
Tool Depth 39 mm