ERICKSON HSK50CER32075M Collet Chuck, Cylindrical Shank, Hsk50 Taper Size, Drilling | CP4KUZ 302LK8
ERICKSON HSK50CER32075M Collet Chuck, Cylindrical Shank, Hsk50 Taper Size, Drilling
Item: CP4KUZModel: HSK50CER32075MCross Ref: 302LK8
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Collet Chuck
Ansi Code HSK50CER32075M
Application Drilling
Bore Depth 46 mm
Compatible Collet Wrench All Face Mills
Coolant Fed Coolant Through
Coolant Hole Shape Round
Cutting Direction Neutral
Dimension Type Metric
Features Grip 2:1
For Collet Series ER32
For Shank Type Cylindrical
For Use With All Face Mills
Material High Speed Steel
Max. Collet Capacity 0.81"
Min. Collet Capacity 2/25"
Nose Dia. 50 mm
Number Of Coolant Holes 2
Nut Dia. 50 mm
Overall Length 99.90625 mm
Projection 75 mm