ERICKSON HSK40AHC20100M Hydraulic Chuck, Cylindrical Shank, HSK40 Taper Size, 20 mm Shank Dia, 20 mm Hole Dia | CP4PHY 302ZT0
ERICKSON HSK40AHC20100M Hydraulic Chuck, Cylindrical Shank, Taper Size, 20 mm Shank Dia, 20 mm Hole Dia
Item: CP4PHYModel: HSK40AHC20100MCross Ref: 302ZT0
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Chuck
Ansi Number HSK40AHC20100M
Balanced To Rpm G 6.3@15000 RPM
Balancing G 6.3@15000 RPM
Coolant Fed Coolant Through
Features Side Axial Adjustment
For Use With HSK40 Shank Tools
Hole Dia. 20 mm
Mounting Length 41 mm
Nose Dia. 41.54 mm
Overall Length 110 mm
Projection 100 mm
Shank Dia. 20 mm
Shank Type Cylindrical
Style Standard Hp Line
Taper Size HSK40
Tool Depth 41 mm