ERICKSON HSK100ATTGL18100M Shrink Fit Tool Holder And Adapter, 33.00 mm Shank Dia | CP4TJB 302YX2
ERICKSON HSK100ATTGL18100M Shrink Fit Tool Holder And Adapter, 33.00 mm Shank Dia
Item: CP4TJBModel: HSK100ATTGL18100MCross Ref: 302YX2
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Tool Holder
Balanced To Rpm G 2.5@25000 RPM
Compatible With Product Type Carbide And HSS Cutting Tools
Coolant Fed Coolant Through
Coolant Hole Shape Round
Features Axial Adjustment - End
For Use With Carbide And HSS Cutting Tools
Hole Dia. 18 mm
List Number HSK100ATTGL18100M
Measurement System Metric
Nose Dia. 33 mm
Overall Length 150 mm
Projection 100 mm
Shank Dia. 33 mm
Taper Size HSK100A
Tool Depth 40 mm