ERICKSON HSK100AHC20105M Hydraulic Chuck, Cylindrical Shank, HSK100 Taper Size, 20 mm Shank Dia, Coolant Through | CP4PGR 302MM7
ERICKSON HSK100AHC20105M Hydraulic Chuck, Cylindrical Shank, Taper Size, 20 mm Shank Dia, Coolant Through
Item: CP4PGRModel: HSK100AHC20105MCross Ref: 302MM7
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Chuck
Ansi Number HSK100AHC20105M
Balanced To Rpm G 2.5@25000 RPM
Coolant Fed Coolant Through
Features Side Axial Adjustment
For Use With HSK100 Shank Tools
Hole Dia. 20 mm
Mounting Length 41 mm
Nose Dia. 41.56 mm
Overall Length 154.9 mm
Projection 105 mm
Shank Dia. 20 mm
Shank Type Cylindrical
Style Standard Hp Line
Taper Size HSK100
Tool Depth 41 mm