ERICKSON DV50BHPVTT32100M Shrink Fit Tool Holder, 69.8500 mm Shank Dia | CP4TNH 302TG9
ERICKSON DV50BHPVTT32100M Shrink Fit Tool Holder, 69.8500 mm Shank Dia
Item: CP4TNHModel: DV50BHPVTT32100MCross Ref: 302TG9
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Tool Holder
Coolant Fed Coolant Through
Features Balanceable - Fine Tune With Optional M6 Set Screws
For Use With Carbide And Hss Tools
Hole Dia. 32 mm
List Number DV50BHPVTT32100M
Max. Speed 15000 RPM
Measurement System Metric
Nose Dia. 44 mm
Overall Length 201.6 mm
Projection 100 mm
Shank Dia. 69.85 mm