ERICKSON DV50BHPVTT08160M Shrink Fit Tool Holder, 69.8500 mm Shank Dia | CP4TNB 302UL6
ERICKSON DV50BHPVTT08160M Shrink Fit Tool Holder, 69.8500 mm Shank Dia
Item: CP4TNBModel: DV50BHPVTT08160MCross Ref: 302UL6
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Tool Holder
Coolant Fed Coolant Through
Features Balanceable - Fine Tune With Optional M6 Set Screws
For Use With Carbide And Hss Tools
Hole Dia. 8 mm
List Number DV50BHPVTT08160M
Measurement System Metric
Nose Dia. 21 mm
Overall Length 261.6 mm
Projection 160 mm
Shank Dia. 69.85 mm