ERICKSON DV50BHPVTT08120M Shrink Fit Tool Holder, 69.8500 mm Shank Dia | CP4TNK 302UL5
ERICKSON DV50BHPVTT08120M Shrink Fit Tool Holder, 69.8500 mm Shank Dia
Item: CP4TNKModel: DV50BHPVTT08120MCross Ref: 302UL5
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Tool Holder
Coolant Fed Coolant Through
Features Balanceable - Fine Tune With Optional M6 Set Screws
For Use With Carbide And Hss Tools
Hole Dia. 8 mm
List Number DV50BHPVTT08120M
Max. Speed 15000 RPM
Measurement System Metric
Nose Dia. 21 mm
Overall Length 221.6 mm
Projection 120 mm
Shank Dia. 69.85 mm