ERICKSON DV50BHCSL20200M Hydraulic Chuck, Taper Shank, DV50 Taper Size, 20 mm Shank Dia, 69.85 mm Hole Dia | CP4PPY 302RJ7
ERICKSON DV50BHCSL20200M Hydraulic Chuck, Taper Shank, DV50 Taper Size, 20 mm Shank Dia, 69.85 mm Hole Dia
Item: CP4PPYModel: DV50BHCSL20200MCross Ref: 302RJ7
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Chuck
Ansi Number DV50BHCSL20200M
Balanced To Rpm 20000 RPM
Coolant Fed Coolant Through
Hole Dia. 69.85 mm
Nose Dia. 27.5 mm
Overall Length 301.6 mm
Projection 200 mm
Shank Dia. 20 mm
Shank Type Taper
Standards DIN 69871
Taper Size DV50
Tool Depth 95 mm