ERICKSON DV50BHCSL18200M Hydraulic Chuck, Taper Shank, DV50 Taper Size, 18 mm Shank Dia, 69.85 mm Hole Dia | CP4PPW 302RJ6
ERICKSON DV50BHCSL18200M Hydraulic Chuck, Taper Shank, DV50 Taper Size, 18 mm Shank Dia, 69.85 mm Hole Dia
Item: CP4PPWModel: DV50BHCSL18200MCross Ref: 302RJ6
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Chuck
Ansi Number DV50BHCSL18200M
Balanced To Rpm 20000 RPM
Coolant Fed Coolant Through
Hole Dia. 69.85 mm
Nose Dia. 25.5 mm
Overall Length 301.6 mm
Projection 200 mm
Shank Dia. 18 mm
Shank Type Taper
Standards DIN 69871
Taper Size DV50
Tool Depth 95 mm