ERICKSON DV40BHPVTT10120M Shrink Fit Tool Holder, 44.7500 mm Shank Dia | CP4TMC 302UL1
ERICKSON DV40BHPVTT10120M Shrink Fit Tool Holder, 44.7500 mm Shank Dia
Item: CP4TMCModel: DV40BHPVTT10120MCross Ref: 302UL1
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Tool Holder
Coolant Fed Coolant Through
Features Balanceable - Fine Tune With Optional M6 Set Screws
For Use With Carbide And Hss Tools
Hole Dia. 10 mm
List Number DV40BHPVTT10120M
Max. Speed 15000 RPM
Measurement System Metric
Nose Dia. 24 mm
Overall Length 188.25 mm
Projection 120 mm
Shank Dia. 44.75 mm