ERICKSON DV40BHCSLT08170M Hydraulic Chuck, Taper Shank, DV40 Taper Size, 8 mm Shank Dia, 44.45 mm Hole Dia, 20000 | CP4PPL 302RN8
ERICKSON DV40BHCSLT08170M Hydraulic Chuck, Taper Shank, DV40 Taper Size, 8 mm Shank Dia, 44.45 mm Hole Dia
Item: CP4PPLModel: DV40BHCSLT08170MCross Ref: 302RN8
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Chuck
Ansi Number DV40BHCSLT08170M
Balanced To Rpm 20000 RPM
Coolant Fed Coolant Through
Hole Dia. 44.45 mm
Nose Dia. 15.5 mm
Overall Length 238.25 mm
Projection 170 mm
Shank Dia. 8 mm
Shank Type Taper
Standards DIN 69871
Taper Size DV40
Tool Depth 35 mm