ERICKSON DV40BHCSL18170M Hydraulic Chuck, Taper Shank, DV40 Taper Size, 18 mm Shank Dia, 44.45 mm Hole Dia | CP4PNY 302RK1
ERICKSON DV40BHCSL18170M Hydraulic Chuck, Taper Shank, DV40 Taper Size, 18 mm Shank Dia, 44.45 mm Hole Dia
Item: CP4PNYModel: DV40BHCSL18170MCross Ref: 302RK1
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Chuck
Ansi Number DV40BHCSL18170M
Balanced To Rpm 20000 RPM
Coolant Fed Coolant Through
Hole Dia. 44.45 mm
Nose Dia. 25.5 mm
Overall Length 238.25 mm
Projection 170 mm
Shank Dia. 18 mm
Shank Type Taper
Standards DIN 69871
Taper Size DV40
Tool Depth 95 mm