ERICKSON CV40HCSL20M669 Hydraulic Chuck, Cylindrical Shank, CV40 Taper Size, 20 mm Shank Dia, 20 mm Hole Dia | CP4PFG 302RH0
ERICKSON CV40HCSL20M669 Hydraulic Chuck, Cylindrical Shank, Taper Size, 20 mm Shank Dia, 20 mm Hole Dia
Item: CP4PFGModel: CV40HCSL20M669Cross Ref: 302RH0
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Chuck
Ansi Number CV40HCSL20M669
Balanced To Rpm G 2.5@25000 RPM
Balancing G 2.5@25000 RPM
Coolant Fed Coolant Through
Features Side Axial Adjustment
For Use With CV40 Shank Tools
Hole Dia. 20 mm
Mounting Length 41 mm
Nose Dia. 27.5 mm
Overall Length 238.25 mm
Projection 170 mm
Shank Dia. 20 mm
Shank Type Cylindrical
Style Slim Line
Taper Size CV40
Tool Depth 41 mm