ERICKSON CV40HC32M462 Hydraulic Chuck, Cylindrical Shank, CV40 Taper Size, 32 mm Shank Dia, 32 mm Hole Dia | CP4PFM 302NU0
ERICKSON CV40HC32M462 Hydraulic Chuck, Cylindrical Shank, CV40 Taper Size, 32 mm Shank Dia, 32 mm Hole Dia
Item: CP4PFMModel: CV40HC32M462Cross Ref: 302NU0
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Chuck
Ansi Number CV40HC32M462
Balanced To Rpm G 2.5@25000 RPM
Balancing G 2.5@25000 RPM
Coolant Fed Coolant Through
Features Side Axial Adjustment
For Use With CV40 Shank Tools
Hole Dia. 32 mm
Mounting Length 51 mm
Nose Dia. 59.9 mm
Overall Length 185.73 mm
Projection 117.4 mm
Shank Dia. 32 mm
Shank Type Cylindrical
Style High Performance Line
Taper Size CV40
Tool Depth 51 mm