ERICKSON CV40BHPVTT14M600 Shrink Fit Tool Holder And Adapter, 27.00 mm Shank Dia | CP4TGC 302RZ3
ERICKSON CV40BHPVTT14M600 Shrink Fit Tool Holder And Adapter, 27.00 mm Shank Dia
Item: CP4TGCModel: CV40BHPVTT14M600Cross Ref: 302RZ3
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Tool Holder
Balanced To Rpm G 6.3@15000 RPM
Compatible With Product Type Carbide And HSS Cutting Tools
Coolant Fed Coolant Through
Features Balanceable, End Axial Adjustment
For Use With Carbide And HSS Cutting Tools
Hole Dia. 14 mm
List Number CV40BHPVTT14M600
Max. Speed 15000 RPM
Measurement System Metric
Nose Dia. 27 mm
Overall Length 220.65 mm
Projection 152.4 mm
Shank Dia. 27 mm
Taper Size CV40
Tool Depth 36 mm