ERICKSON BTKV50HCTHT50110M Hydraulic Chuck, Cylindrical Shank, BTKV50 Taper Size, 50 mm Shank Dia, Coolant Through | CP4PEP 302ZG5
ERICKSON BTKV50HCTHT50110M Hydraulic Chuck, Cylindrical Shank, BTKV50 Taper Size, 50 mm Shank Dia, Coolant Through
Item: CP4PEPModel: BTKV50HCTHT50110MCross Ref: 302ZG5
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Chuck
Ansi Number BTKV50HCTHT50110M
Balanced To Rpm G 2.5@25000 RPM
Coolant Fed Coolant Through
Features End Axial Adjustment
For Use With BTKV50 Shank Tools
Hole Dia. 50 mm
Mounting Length 71 mm
Nose Dia. 100 mm
Overall Length 211.8 mm
Projection 110 mm
Shank Dia. 50 mm
Shank Type Cylindrical
Style High Torque Line
Taper Size BTKV50
Tool Depth 71 mm