Item: CP4KRXModel: BTKV50BER32150MCross Ref: 302UY9
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Collet Chuck
Ansi Code BTKV50BER32150M
Application Drilling
Bore Depth 46 mm
Compatible With Cutting Tools
Coolant Fed Coolant Through
Cutting Direction Neutral
Dimension Type Fractional Inch
Features Grip 2:1
For Collet Series ER32
For Shank Type Cylindrical
Max. Collet Capacity 0.81"
Nose Dia. 16 mm
Number Of Coolant Holes 2
Nut Diameter 50 mm
Overall Length 251.796875 mm
Projection 150 mm
Shank Dia. 5 mm