Item: CP4KRKModel: BTKV40BER25120MCross Ref: 302UX9
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Collet Chuck
Ansi Code BTKV40BER25120M
Application Drilling
Bore Depth 40 mm
Compatible With Cutting Tools
Coolant Fed Coolant Through
Coolant Supply Coolant Through
Cutting Direction Neutral
Dimension Type Fractional Inch
Features Grip 2:1
For Shank Type Cylindrical
Max. Collet Capacity 0.63"
Min. Collet Capacity 1/25"
Nose Dia. 0.94"
Number Of Coolant Holes 2
Nut Dia. 42 mm
Overall Length 185.4 mm
Projection 120 mm