ERICKSON BT50BHPVTT100394 Shrink Fit Tool Holder And Adapter, 44.00 mm Shank Dia | CP4TJN 302TD9
ERICKSON BT50BHPVTT100394 Shrink Fit Tool Holder And Adapter, 44.00 mm Shank Dia
Item: CP4TJNModel: BT50BHPVTT100394Cross Ref: 302TD9
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Tool Holder
Balanced To Rpm G 6.3@15000 RPM
Compatible With Product Type Carbide And HSS Cutting Tools
Coolant Fed Coolant Through
Features Axial Adjustment - End, Balanceable -Fine Tune With Optional M6 Set Screws
For Use With Carbide And HSS Cutting Tools
Hole Dia. 25.4 mm
List Number BT50BHPVTT100394
Max. Speed 15000 RPM
Measurement System Fractional Inch
Nose Dia. 44 mm
Overall Length 201.8 mm
Projection 100 mm
Shank Dia. 44 mm
Taper Size BT50
Tool Depth 47 mm