ERICKSON BT50BHCSLT10200M Hydraulic Chuck, Cylindrical Shank, BT50 Taper Size, 10 mm Shank Dia, 10 mm Hole Dia | CR3AEN 302RP8
ERICKSON BT50BHCSLT10200M Hydraulic Chuck, Cylindrical Shank, Taper Size, 10 mm Shank Dia, 10 mm Hole Dia
Item: CR3AENModel: BT50BHCSLT10200MCross Ref: 302RP8
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Chuck
Ansi Number BT50BHCSLT10200M
Balanced To Rpm G 6.3@15000 RPM
Coolant Fed Coolant Through
Features End Axial Adjustment
For Use With BT50 Shank Tools
Hole Dia. 10 mm
Mounting Length 31 mm
Nose Dia. 17.5 mm
Overall Length 301.8 mm
Projection 200 mm
Shank Dia. 10 mm
Shank Type Cylindrical
Standards JIS B 6339
Style Slim Line
Taper Size BT50
Tool Depth 31 mm